بانکداری الکترونیک بانک صادرات

سیستم های نوین بانکداری الکترونیک

خدمات نوین بانک صادرات

سپهر کارت

سپهر (سیستم پردازش همزمان رایانه ای) سیستمی آن لاین و متمرکزاست که بستری گسترده را برای ارایه کلیه خدمات نوین بانکی( خودپرداز، سپهرکارت ، کارتهای اعتباری ، تلفنبانک ، بانکداری اینترنتی و ......) فراهم می آورد.

سپهر بانک صادرات برخوردار از آخرین فن آوری روز بانکداری دنیا است و بر اساس آن تمامی مشتریان دارای حسابهای سپهری می توانند بدون محدودیت زمانی و مکانی از همه شعب سپهری در اقصی نقاط کشور خدمات بانکی مورد نظرشان را دریافت نمایند.


2 همراه بانک

با سرويس همراه بانک صادرات ايران ، ارتباط بين صاحبان حسابهاي سپهري و شبکه بانکي از طريق تلفن همراه در کليه ساعات شبانه روز فراهم شده و امکان انجام برخي از عمليات بانکي ميسر گرديده است.
سيستم همراه بانک صادرات از طريق نصب نرم افزار بر روي گوشي تلفن همراه و بدون نياز به مراجعه حضوري مشتري فعال شده و قابل بهره برداري مي‌باشد.

نرم افزار مذکور را تنها از طريق وب سايت اينترنتي بانک صادرات ايران به نشاني http://www.bsi.ir دريافت و نصب نماييد. کاربران جديد پس از نصب و اعمال تنظيمات اوليه ، حسابهاي خود را با استفاده از گزينه "ثبت حساب" در سيستم ثبت مي‌نمايند. کاربران قبلي سيستم (کاربراني که حساب خود را قبلاً ثبت کرده‌اند) ولي اطلاعات حسابها يا سرويسهاي يکطرفه آنها بر روي گوشي وجود ندارد بايد اطلاعات را بروز رساني نمايند. براي اين کار از منوي "حساب‌ها" گزينه "بروز رساني اطلاعات حساب‌ها" و از منوي "سرويسهاي يکطرفه" گزينه "بروز رساني اطلاعات سرويسها" را انتخاب کنند.
بروز رساني اطلاعات حسابهاي ثبت شده قبلي و نيز ثبت حساب جديد باعث مي‌شوند تا تمامي خدماتي که بر روي حسابهاي شما قابليت اجرا دارند از طريق منوي سرويس‌ها مشاهده شوند (پيش از بروز رساني و يا ثبت حساب ، در اين منو تنها سرويسهاي پرداخت قبض ، خريد شارژ سيم کارت اعتباري و دريافت اطلاعات شارژ سيم کارت ديده مي‌شوند).
سرويس‌هاي ارائه شده در اين نسخه :

1-سرويس هاي دو طرفه ( از طريق کارت / ثبت حساب )

1-1- اطلاع از مانده حساب
1-2- اطلاع از سه گردش آخر و مانده حساب
1-3- انتقال وجه بين حسابهاي يك مشتري
1-4- انتقال وجه به حسابهاي سپهري با سقف محدود روزانه
1-5- استعلام چك
1-6- پرداخت قبوض خدماتي ( آب ، برق ، گاز و تلفن ثابت و همراه و ... داراي شناسه‌هاي قبض و پرداخت )
1-7- خريد شارژ سيم کارت اعتباري ( تاليا و ايرانسل )
1-8- دريافت اطلاعات سه شارژ آخر خريداري شده
شايان ذکر است كليه دارندگان كارت بانكهاي عضو شتاب با قابليت فعال سازي رمز دوم کارت ، مي‌توانند از سرويسهاي پرداخت قبوض خدماتي و خريد شارژ سيم کارت اعتباري اين سيستم استفاده نمايند.

2-سرويس‌هاي يك طرفه ( از طريق ثبت سرويس )

2-1- ارسال 3 گردش آخر در پايان روز كاري
2-2- اطلاع از نقل و انتقالات شبانه ( سود سپرده ، سود سهام ، حقوق و ... ) و چك برگشتي در روز کاري آتي
2-3- اطلاع از گردشهاي خاص ( گردشهايي كه مبلغ آنها برابر و يا بيش از ميزان تعيين شده در زمان ثبت درخواست باشند ) در پايان روز کاري
اين سرويس‌ها به منظور اطلاع مشتري از آخرين گردش و يا نقل و انتقال خاص بر روي حسابهاي خود ، بصورت متوالي و روزانه ارائه مي‌گردد..

3 برات کارت تضمینی

تعريف برات کارت تضميني:

برات کارت عبارتست از اين كه بانک بوسيله کارت الکترونيکي (برات کارت) مالي را كه بر ذمه ديگري است به عهده بگيرد،كه در آن خريدار کالا، مشتري بانک بوده( متعهد / براتگير)،طرف ديگر ذينفع يا فروشنده کالا (گيرنده وجه برات) و بانک را ضامن (صادر کننده برات کارت) گويند.

تعريف برات کارت تضميني بانكي:

تعريف1 : کارتي الکترونيکي است كه به موجب آن، بانك ضمانت اشخاص حقيقي و حقوقي را که صرفا در رابطه با انجام بيع في ما بين فروشنده گان و خریداران کالا / خدمات ،تا مبلغ مندرج در کارت برات تضمینی را در سررسيد بر عهده مي گيرد.
تعريف2: برات کارت سندي است الکترونيکي كه متضمن تعهدغيرقابل برگشت يک بانک (به عنوان ضامن)برای پرداخت مبلغی معين در سررسيد ،درصورت عدم انجام تعهدتوسط مشتری بانکی يا خريدار کالا ( متعهد /براتگير) می باشد.

اركان برات کارت تضميني :

1.                مشتري بانک /خریدار کالا و خدمات (متعهد/ براتگير):‌

شخص حقیقی / حقوقی خصوصی که خريدار کالا / خدمت بوده و درخواست صدورکارت برات را مينمايد.
نکته: مشتری تنها با ارائه قرارداد که حاکي از انجام معامله خريد و فروش کالا/ خدمات باشد، میتواند درخواست صدور برات کارت تضمینی بنماید و حق وصول آن را خود شخصاً دارا نميباشد.

2.                ذينفع / فروشنده کالا (دارنده برات):

شخصی حقیقی / حقوقی خصوصی یادولتی میباشد، که فروشنده کالا/ خدمات بوده وازصدور برات کارت تضميني منتفع می گردد.
نکته : ذينفع برات کارت تضميني بر اساس قرارداد حق واگذاري حقوق خود به شخص ثالث که قرارداد بانک نیز در آن ذکر شده باشد را خواهد داشت.

3.                ضامن / ضمانت کننده :

بانك صادرات ايران / استان


 

4 بانکداری اینترنتی

هر يک از دارندگان حسابهاي متمرکز سپهر بانک صادرات ايران ميتوانند با اتصال به اينترنت و مراجعه به آدرس https://ib.bsi.ir و با کليک روي پيوند " عضويت" تقاضاي استفاده از امکانات اينترنت بانک صادرات را بنمايند. مشتريان محترم مي‌توانند ازطريق سيستم بانکداري اينترنتي درخواست عضويت نموده و حداقل يک هفته پس از مراجعه حضوري به شعبه افتتاح کننده حساب ( شعبه انتخابي بايد شعبه افتتاح کننده حساب باشد) ، نسبت به فعال سازي کد کاربري خويش اقدام نمايند. بعد از يک روز کاري از مراجعه به شعبه، مشتري مي‌تواند با کد کاربري ودستگاه رمز ياب خويش از امکانات سيستم بانکداري اينترنتي استفاده نمايد. تذکر مهم : براي استفاده از سيستم بانکداري اينترنتي بايد مرور گر internet explorer يا بالاتر گرفته شود.

 

 


تلفنبانک

کليه مشتريان سپهري بانك صادرات كه داراي سپهر کارت هستند ،مي توانند از طريق شماره تلفن 09602 بدون محدوديت زمان و مکان ازطريق تلفنبانک از وضعيت حساب خود شامل اعلام مانده حساب،اعلام سه تراكنش آخر حساب،ارسال صورتحساب از طريق نمابر اعلام موجودي ، اعلام سه تراكنش آخرمطلع و يا اعلام مفقودي کارت نمايند.

براي تماس با 09602 از سراسر کشور نيازي به گرفتن پيش شماره تلفن تهران نمي باشد

دستورالعمل

 

تعريف رمز دوم كارت جهت استفاده در سيستم تلفنبانك

جهت استفاده از سيستم تلفنبانک دارندگان محترم كارتهاي سپهرميتوانند پس از مراجعه به يكي از دستگاههاي خودپرداز بانك نسبت به اعلام و ثبت رمز دوم كارت خود به شرح زیر اقدام نمايند :

1.       قراردادن كارت در دستگاه و ورود رمز توسط مشتري، پس از وارد نمودن رمز 4 رقمي ، منوي « انتخاب نوع خدمات » نمايش داده مي شود .

2.       انتخاب گزينه « عمليات رمز يا pin change »

3.       پس از انتخاب گزينه فوق منوي « انتخاب نوع سرويس عمليات رمز » بر روي LCD دستگاه خودپرداز نمايان مي شود كه مشتري بايد گزينه « تغيير رمز دوم كارت » را انتخاب كند .
توجه : رمز اول كارت همان رمز معمول است كه جهت استفاده كارت در پايانه هاي حقيقي نظير دستگاه خودپرداز ( ATM ) ، پايانه شعب ( Pin Pad ) و پايانه فروش (POS) كاربرد دارد .
رمز دوم كارت رمزي است كه جهت استفاده در پايانه هاي مجازي نظير تلفنبانك و سيستم پرداخت تلفني قبوض كاربرد دارد.
رمز فوق عددي حداقل 5 رقمي است كه صرفاً به هنگام استفاده از شماره كارت ( و نه شماره حساب ) جهت ورود به سيستم كارايي دارد .

4.       پس از انتخاب گزينه فوق عبارت « لطفاً رمز دوم جديد 5 تا 12 رقمي خود را وارد نماييد» نمايان مي شود كه مشتري بايد به انتخاب خود و بصورت دلخواه عددي 5 تا 12 رقمي را وارد نموده و سپس كليد ثبت را فشار دهد . با فشار دادن كليد فوق عبارت « لطفاً مجدداً رمز دوم جديد خود را وارد نمائيد » نمايش داده مي شود كه مشتري بايد مجدداً رمز 5 تا 12 رقمي اعلامي در مرحله قبل را وارد نمايد.
پس از طي مرحله فوق مشتري داراي رمز تلفنبانك ( حداقل 5 رقمي ) خواهد شد كه مي‌بايستي آنرا نزد خود به نحو مقتضي حفظ و نگهداري نمايد .

 

استفاده از تلفنبانك سپهر

 

پس از ثبت و معرفي رمز دوم كارت در دستگاه خودپرداز ، مي توان پس از برقراري تماس با شماره تلفن 09602و ورود شماره كارت يا شماره حساب و استفاده از اين رمز به شرح ذيل وارد سيستم تلفنبانك شده و عمليات غير مالي مورد نظر را انجام داد .

 

توجه : رمز دوم تعیین شده توسط دستگاه خودپرداز برای ورود به تلفنبانک از طریق شماره کارت می باشد و برای ورود به سیستم از طریق شماره حساب لازم رمز دوم را از شعبه دریافت و یا پس از ورود به تلفنبانک از طریق شماره کارت، با فشردن دگمه 6رمزی را به شماره حساب خود اختصاص دهید.

1.       برقراري تماس با شماره تلفن 09602

2.       ورود صرفاً شماره 16 رقمي كارت براي بار اول

3.       ورود رمز دوم كارت كه عددي حداقل 5 رقمي است ( رمز فوق همان رمزي است كه در مرحله الف توسط مشتري و با مراجعه به ATM تعريف شده است . )

4.       انتخاب كليد مرتبط با فعاليت ها :
كليد 1 : استعلام موجودي حساب
كليد 2 : استعلام سه گردش آخر حساب
كليد 3 : ارسال صورتحساب از طريق نمابر
كليد 5 : اعلام مفقودي كارت
كليد 6 : شنيدن رمز حساب : رمز فوق عددي است كه توسط سيستم و بصورت شنيداري به مشتري اعلام مي شود . اين رمز جهت استفاده از سيستم به هنگام ورود شماره حساب مورد استفاده قرار مي‌گيرد .
كليد صفر : قطع ارتباط

 

+ نوشته شده در  چهارشنبه سوم آذر ۱۳۸۹ساعت 0:57  توسط امیدی  |